Wynajem samochodu – jakie wymogi musi spełnić klient?

Wynajem samochodu – jakie wymogi musi spełnić klient?

Wypożyczanie samochodów stało się ostatnimi czasy bardzo popularną usługą pośród pasjonatów motoryzacji. Pojazdy z floty są wynajmowane znacznie częściej, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Często słyszymy, że wynajmem interesują się w szczególności młodzi kierowcy, którzy zaraz po zrobieniu prawa jazdy marzą o przejażdżce sportowym samochodem. Okazuje się, że niekoniecznie jest to możliwe.

Poniżej przedstawimy, na jakiej zasadzie może odbywać się wynajem pojazdów oraz wskażemy, kto w ogóle jest w stanie skorzystać z takich usług.

Wiek i doświadczenie kierowcy – czy to ważne?

Statystyki jasno pokazują, że to właśnie młodociani kierowcy stanowią największy procent sprawców wypadków na drogach. Wpływa na to zarówno lekkomyślność, jak i brak doświadczenia i obeznania z pojazdem. Z tego względu, wypożyczalnie w ramach zabezpieczenia postanowiły ustanowić minimalny wiek kierowcy jako 21 lat.

To jednak nie wszystko. Nieważne, czy klient jest osobą młodocianą, czy starszą. W każdym wypadku jego prawo jazdy musi być aktywne przynajmniej od lat trzech. W dużej mierze przekłada się to na doświadczenie, jakie kierowca nabywa, poruszając się po drogach publicznych. Nie oszukujmy się, lekcje jazdy mają za zadanie wyłącznie przygotować nas do egzaminu, a prawdziwej lekcji doświadczamy sami, bez instruktora u boku. Oczywiście, niektóre wypożyczalnie oferują możliwość wynajmu mniej doświadczonym kierowcom. Konieczne jest wtedy jednak zakupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Co należy wziąć do wypożyczalni?

Oprócz wzięcia ze sobą karty płatniczej konieczne jest również posiadanie dwóch ważnych dowodów tożsamości. Jednym z nich jest wcześniej wspomniane prawo jazdy. Powyżej dokładnie omówiliśmy, przez jak długi czas musi być ono w naszym posiadaniu, aby wynajem samochodu był w ogóle możliwy.

Przed spisywaniem umowy, ważne jest natomiast posiadanie dowodu osobistego. Będzie nam on potrzebny do spisania wszystkich danych na umowie i pozwoli na potwierdzenie naszej tożsamości. Każda wypożyczalnia samochodów zastrzega sobie prawo do zapisania, kto konkretnie będzie poruszał się wynajętą jednostką. Oczywiście mowa tutaj o roli kierowcy. Ma to na celu zabezpieczyć firmę przed sytuacjami, w których osoba spełniająca wszystkie kryteria będzie wynajmować samochody dla młodszych i nieuprawnionych kierowców. Za taki czyn przewidziane są oczywiście wysokie grzywny, ale i niekiedy kary pozbawienia wolności.

Jakie konsekwencje z wypadku wypożyczonym samochodem?

Najważniejsze w sytuacji wypadku wynajętym samochodem jest niezwłoczne poinformowanie o tym fakcie wypożyczalni. Dopiero później należy myśleć o jakichkolwiek konsekwencjach. Oczywiście ważne jest, z czyjej winy wyniknęło takie zdarzenie. Wówczas, gdy wina leży po stronie najemcy, wszystko zależy od wybranego w czasie podpisywania umowy pakietu ubezpieczenia.

Otóż wybranie opcji ubezpieczenia podstawowego obejmuje jedynie część kosztów, które pokryją naprawę. Nieco lepszą sytuację mamy w przypadku wyboru ubezpieczenia wraz z pakietem dodatkowym. Wtedy cała naprawa jest fundowana z budżetu ubezpieczyciela.

Previous SP 6 INOWROCŁAW mistrzem województwa kujawsko-pomorskiego
Next Co jeść po treningu

Może to Ci się spodoba

80 proc. Polaków przy zakupie samochodu kieruje się głównie ceną

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Millward Brown w październiku 2016 roku wynika, że dla 77 proc. Polaków najważniejszym czynnikiem przy zakupie nowego auta jest jego cena. Znacznie mniejszą wagę przywiązują do kosztów użytkowania,

Młodzi kierowcy spowodowali w ubiegłym roku ponad 5,5 tys. wypadków

Młodzi kierowcy mają często zbyt duże zaufanie do swoich umiejętności, a z drugiej strony nie potrafią zapanować nad pojazdem. Za ponad 20 proc. wypadków, do których dochodzi z winy kierowców, odpowiadają młode osoby.

Elektroniczny pobór opłat rozwiązałby problem zatorów przed autostradowymi bramkami

Od 20 lipca za przejazd autostradą A4 między Krakowem a Katowicami kierowcy nie będą musieli płacić na bramkach. Dzięki urządzeniu A4Go będą mogli uiścić opłatę elektronicznie. To dobra inicjatywa, ale nowy

Jest szansa na ograniczenie korków na A4 między Krakowem a Katowicami

Polska spóźniła się z przejściem na elektroniczny system poboru opłat, który działa już w innych krajach UE – ocenia prof. Wojciech Suchorzewski z Politechniki Warszawskiej. Zgodnie z zapowiedziami rządu powszechny system dla aut osobowych na

Rośnie zainteresowanie zabytkowymi samochodami

Przybywa pasjonatów klasycznej motoryzacji. Liczba aut zabytkowych wzrosła w ciągu roku nawet o 25 proc. do 55 tys. egzemplarzy. W najbliższych latach eksperci spodziewają się dynamicznego wzrostu. Zakup samochodu to nie tylko realizacja

Samochód z wypożyczalni

Na naszym rynku mamy rzeczywiście wiele wypożyczalni samochodów. Oferty jak się okazuje są różne i nie ma sensu decydować się na pierwszą lepszą jaką będziemy mogli zobaczyć. Czym kierować się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź