Jakie właściwości posiada drewno konstrukcyjne?

Jakie właściwości posiada drewno konstrukcyjne?

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się drewno konstrukcyjne, uważane za jeden z najlepszych materiałów budowlanych. Stanowi niezastąpioną alternatywę dla stali oraz cegieł. Dlaczego? Materiał jest stosunkowo tani, prosty w obróbce, a w dodatku charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, które przekładają się na trwałość konstrukcji, jej żywotność i przyjemność związaną z mieszkaniem w budynku.

Wznoszenie obiektów z drewna konstrukcyjnego jest uzasadnione. Otrzymujesz budynek trwały, świetnie wyglądający, o znakomitych parametrach technicznych. Należy jednak zwrócić uwagę na gatunki drewna, z którego takie obiekty mogą powstawać, jak i konkretne właściwości, jakie zapewniają.

Jakie gatunki drewna nadają się do celów konstrukcyjnych?

Jest kilka gatunków drewna, które nadają się do celów konstrukcyjnych. Możesz przeznaczyć je do wykonania więźby dachowej, krokwi, jak i pozostałych elementów konstrukcyjnych. Największą popularnością spośród gatunków, które rosną w Polsce wyróżniają się sosna, świerk, modrzew oraz jodła. Mają one bardzo dobre parametry pod względem wytrzymałości. Warto zapoznać się z ich poszczególnymi właściwościami fizycznymi oraz mechanicznymi, aby zrozumieć, dlaczego do celów konstrukcyjnych nadają się idealnie.

Modrzew jako drewno konstrukcyjne

Modrzew jest bardzo twardym drewnem, zawiera dużą ilość żywicy, odznacza się podwyższoną odpornością na wilgoć. Jeżeli zostanie we właściwy sposób zakonserwowane, jego żywotność jest wręcz zachwycająca. Ze względu na kwestie wizualne i bardzo piękny rysunek drewna, materiał ten przeznaczony jest głównie do celów wykończeniowych. Powstają z niego deski tarasowe, okna, drzwi, ale także elewacje.

Sosna jako drewno konstrukcyjne

Cieszy się największą popularnością wśród rodzimych gatunków drewna, ze względu na powszechną dostępność, bardzo atrakcyjną cenę, jak i brak problemów z obróbką. Materiał ma bardzo dobre parametry techniczne, wystarczy go dobrze zaimpregnować, poddać profesjonalnemu suszeniu, a jego wykorzystanie w celach konstrukcyjnych będzie jak najbardziej możliwe.

Świerk jako drewno konstrukcyjne

Jeżeli tylko to drewno poddać się profesjonalnej obróbce oraz suszeniu, zyskuje parametry techniczne pozwalające na jego wykorzystanie w celach konstrukcyjnych.

Jodła jako drewno konstrukcyjne

Aby można było zastosować ten rodzaj drewna do celów konstrukcyjnych, niezbędna jest wysokiej jakości impregnacja. Ze względu na małą ilość żywicy w strukturze, jodła nie jest odporna na wilgoć, dlatego potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia.

Jeżeli szukasz drewna budowlanego najwyższej jakości, sprawdź ofertę Best Timber Polska!

Previous Turniej Par Deblowych w Tenisie Ziemnym o puchar Prezydenta Miasta za nami!
Next Inowrocławscy nauczyciele z awansami zawodowymi

Może to Ci się spodoba

Jak zwiększyć współczynnik konwersji przy pomocy e-mail marketingu?

E-mail marketing to jedna z najbardziej skutecznych form komunikacji bezpośredniej z klientami. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii, dystrybucja korespondencji reklamowej stała się łatwiejsza i tańsza, niż kiedykolwiek wcześniej. Jak zoptymalizować firmowy

Kiedy nerwica może być chorobą zawodową?

Według kodeksu pracy (art. 235) choroba zawodowa występuje wtedy, gdy w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić, że jednoznacznie, lub z wysokim prawdopodobieństwem,  jest ona następstwem szkodliwych dla zdrowia czynników,

Czym jest Polski Fundusz Energetyczny FIZAN

Polski Fundusz Energetyczny jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym, realizującym w swojej istocie ideę polegającą na budowaniu wartości jego spółek portfelowych, dobranych zgodnie z wartościami oraz kryteriami wyrażonymi w jego statucie. Pośrednio

W Małopolsce powstała nowa instalacja przetwarzania odpadów komunalnych o wartości 40 mln zł

Oddana w tym tygodniu do użytku instalacja przetwarzania odpadów komunalnych ZGOK w Balinie zredukuje o około 60 proc. poziom składowania odpadów na terenie zachodniej Małopolski. Zgodnie z decyzją środowiskową zakład może przetwarzać 58 tys. ton

Finansiści oraz inżynierowie będą zatrudniani w Krakowie i we Wrocławiu

Rekruterzy obserwują zwiększoną aktywność branży finansowej. Analitycy, menedżerowie i kontrolerzy finansowi poszukiwani są zarówno na warszawskim rynku pracy, jak i we Wrocławiu czy w Krakowie. W stolicy duże zapotrzebowanie na nowych pracowników wykazują

Polski rynek nieruchomości handlowych atrakcyjny dla inwestorów

Wysoka aktywność zagranicznych inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. W I półroczu wartość transakcji przekroczyła 2 mld euro – podaje JLL. Transakcje na rynku handlowych wyniosły ponad 1 mld euro.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź